24. March 2017 · Comments Off on 2017 Showcase Results · Categories: Past Results, Showcase

Awards Ceremony Video

Literary Arts

Visual Arts

  • 1st Place – Noel Sheffer, Reeths-Puffer High School, “Harmonic Imbalance”
  • 2nd Place – Olivia Prado, Hesperia High School, “Undoubtedly Unseen” (Oil on Canvas)

  • 3rd Place – Zosia Mackey, Muskegon High School, “Always a Target” (Acrylic and Charcoal on Fabric)
  • Honorable Mention – Eileen Carmolli, Grand Haven High School, “June Hydrangea” (Watercolor)

Performing Arts – Solo/Duo

  • 1st Place – Driesen Aue, Grant High School, vocal solo of “Heal” by Tom Odell
  • 2nd Place – Brody Yarian, Reeths-Puffer High School, juggling performance
  • 3rd Place – Olivia Kimes, Mason County Central High School, dance set to “Bird Set Free” by Sia

Performing Arts – Group

  • 1st Place – “Marimbabes” featuring Daphne Jackson, Althea Muth, and Sara Recknagel – Mona Shores High School, “Home by Sundown” by Ralph Hicks
  • 2nd Place – “Equinox” featuring James Austin, Gabrielle Burns, Weston Dulyea, Jacob Foster, Evan Hodson, Matt Jeroy, Cody Jonaitis, Carson Judd, Lauren Martin, Zach Ostoin, Nathan Schweri, Noel Sheffer, Madeline Stafford, Dawson Wheeler, and Quinn Yarian – Reeths-Puffer High School, “Frankenstein” by Edgar Winter, arranged by David Steinquest
  • 3rd Place – “Jazztallica” featuring Emily Highland, Tessa Holzwart, Asher Knobel, Kraylee Ledger, Luis Lugo, Karla Ortega, Wade Schulz, and Michael Sosnowski – Hart High School, “I Wish” by Stevie Wonder

Gary W. Ostrom Showstopper

  • Grant High School – “Air Savage” featuring Alec Comstock, Jared Evans, Raymond Gardner, Mason Lesley, and T.J. Railling, lip sync performance of a mashup of “Stayin’ Alive, Bohemian Rhapsody, YMCA”
07. December 2016 · Comments Off on 2016 Showcase Results · Categories: Past Results

Awards Ceremony Video

Literary Arts

Visual Arts

  • 1st Place – Riley Hicks, Holton High School, “Cut From the Same Cloth”
    Holton - Riley Hicks - "Cut From the Same Cloth"
  • 2nd Place – Rebecca Frucci, Fruitport High School, “Helping Hands”
    Fruitport - Rebecca Frucci - "Helping Hands"

  • 3rd Place – Marria Davis, Muskegon High School, “Meltdown”
    Muskegon - Marria Davis - "Meltdown"
  • Honorable Mention – Nikitha Nelapudi, North Muskegon High School, “Black Leaves and Silver Trees”
    North Muskegon - Nikitha Nelapudi - "Black Leaves and Silver Trees"

  • Honorable Mention – Benjamin Baird, Spring Lake High School, “Andy’s Thoughts”
    Spring Lake - Benjamin Baird - "Andy's Thoughts"

Performing Arts – Solo/Duo

  • 1st Place – Benjamin Gross, Grand Haven High School, marimba solo of “A Cricket Sang and Set the Sun” by Blake Tyson
  • 2nd Place – Madisyn Jennings, Muskegon High School, dance set to “Home” by Daughter
  • 3rd Place – Gabrielle Gripton, Mona Shores High School, dance set to “The Line that Ties Me” by Julia Stone

Performing Arts – Group

  • 1st Place – “The Blue Crew” featuring Rayne Ackerberg, Lauren Bliss, Lindsay Bliss, Lucy Carpenter, Jenna Corgan, Lindsey Golden, Grace Goszkowicz, Ellie Hayhurst, Kendal Hoppa, Kelcie Hozer, Sierra Johnson, Haley Klanke, Nicole Rypstra, and Madison Webster – North Muskegon High School, “White Winter Hymnal” by Pentatonix
  • 2nd Place – “The Calvary 6” featuring Ililo Bisee, Will Dukes, Christi Evans, Chloe Morse, Nick Roberts, and Lindsey VanRyswyk – Calvary Christian School, “From the Day” by I Am They
  • 3rd Place – “Mosaik” featuring Jalen Burks, Andrew D’Avignon, Jaden Duquette, Angelo Hernandez-Sias, and Carlos Hernandez-Sias – Muskegon High School, “The Break Up”

Gary W. Ostrom Showstopper

  • Reeths-Puffer High School – Jarrett Bassett and Joshua Robidoux, “A Monologue for Thee” by BriTANick
20. March 2015 · Comments Off on 2015 Showcase Results · Categories: Past Results

Literary Arts

Visual Arts

  • 1st Place – Abby Olsen, Mona Shores High School, “Deterioration”

    Mona Shores - Abby Olsen - "Deterioration", Oil Pastel

    Mona Shores – Abby Olsen – “Deterioration”, Oil Pastel

  • 2nd Place – Morgan Nichols, Reeths-Puffer High School, “The Rhythm of Art”

    Reeths-Puffer - Morgan Nichols - "The Rhythm of Art", Wood and Old Piano Keys

    Reeths-Puffer – Morgan Nichols – “The Rhythm of Art”, Wood and Old Piano Keys

  • 3rd Place – Anna Carmolli, Careerline Tech Center, “Blossom”

    Careerline Tech Center - Anna Carmolli - "Blossom", Watercolor and Ink

    Careerline Tech Center – Anna Carmolli – “Blossom”, Watercolor and Ink

  • Honorable Mention – Jimmy Cobb, North Muskegon High School, “Carried Away”

    North Muskegon - Jimmy Cobb - "Carried Away", Oil Pastel

    North Muskegon – Jimmy Cobb – “Carried Away”, Oil Pastel

  • Honorable Mention – Katie Hettenbach, Spring Lake High School, “Angles and Anatomy”

    Spring Lake - Katie Hettenbach - "Angles and Anatomy", Mixed Media

    Spring Lake – Katie Hettenbach – “Angles and Anatomy”, Mixed Media

Performing Arts – Solo/Duo

  • 1st Place – Chloe Kimes, Mason County Central High School, “Sante August”
  • 2nd Place – Samuel Anderson, Reeths-Puffer High School, “Santa Fe” from Newsies
  • 3rd Place – Maddie Jackson and Sandra Yacoub, Mona Shores High School, “Give It Up”

Performing Arts – Group

  • 1st Place – “The Dynamic Trio” featuring Haley Klanke, Megan Massey, and Elizabeth Pitcher – North Muskegon High School, “The Chain”
  • 2nd Place – “Cell Block Tango” featuring LaPrea Anthony, Erik Barrientos, Alissa Firlit, Julia Firlit, Quinn Kendra, Michael Kreznak, Hannah Kuipers, Meghan Lawton, Alexandra McCarty, Elizabeth Miller, and Brynne Wilcox – Mona Shores High School, “Cell Block Tango” from Chicago
  • 3rd Place – “The Calvary Five” featuring Ililo Bisee, Joel Fullmer, Cory Greeno, Cloe Morse, and Michelle Postiff – Shelby High School, “More Than a Feeling”

Gary W. Ostrom Showstopper

  • Western Michigan Christian High School – “Horns + Rhythm = Swing!” featuring Erik Bean, Maddie Burton, Reece Butrick, Ben DeKryger, Luke Enders, David Gilson, Daniel Hartley, Hannah Hughes, Jordyn Jeltema, Greg Plyler, Caleb Sisson, Chris Visser, Mary Williams, and Nick Wolffis
01. April 2014 · Comments Off on 2014 Showcase Results · Categories: Past Results

Literary Arts

  • 1st Place – Abbey Vermeulen, North Muskegon High School
  • 2nd Place – Angelo Hernandez-Sias, Muskegon High School
  • 3rd Place – Lauren Sander, Fruitport High School
  • Honorable Mention – Tirzah Schmuker, Spring Lake High School
  • Honorable Mention – Robert Zavitz, Mona Shores High School

Visual Arts

  • 1st Place – Katlyn Knuver, Newaygo County Career-Tech Center
  • 2nd Place – Nikitha Nelapudi, North Muskegon High School
  • 3rd Place – Juan Martinez III, Muskegon High School
  • Honorable Mention – Madeline Wilson, Mona Shores High School

Performing Arts – Solo/Duo

  • 1st Place – Benjamin Gross, Grand Haven High School
  • 2nd Place – Cindy Seifert and Abbey Vermeulen, North Muskegon High School
  • 3rd Place – Vanessa Bond, Reeths-Puffer High School

Performing Arts – Group

  • 1st Place – “Hart High School Praise Team” featuring Abigail Cook, Jessica Cook, Tyler Corliss, Travis Hall, Luis Lugo, Darrah Moul, and Isabel Vela – Hart High School
  • 2nd Place – “The Blue Ridge Band” featuring Cameron Gemzer, Dominique Jessen, Joel Jowers, Victoria Mueller, Alisha Schaub, Corey Jobes-St. John, Joe Walker, Anthony Wehner, and Tyler Wehner – Oakridge High School
  • 3rd Place – “The Trio” featuring Hannah Deblois, Katrina Smith, and Kaylee Smith – Shelby High School

Gary W. Ostrom Showstopper

  • Leah Uganski and Hunter Zhao, Mona Shores High School
01. April 2013 · Comments Off on 2013 Showcase Results · Categories: Past Results

Literary Arts

  • 1st Place – Abbey Vermeulen, North Muskegon High School
  • 2nd Place – Maggie Moul, Hart High School
  • 3rd Place – Courtney Elliott, Holton High School
  • Honorable Mention – Emily Prado, Hesperia High School

Visual Arts

  • 1st Place – Abigail Wilson, Mona Shores High School
  • 2nd Place – Valory McClellan, Pentwater High School
  • 3rd Place – Ashley Bryant, Grand Haven High School

Performing Arts – Solo/Duo

  • 1st Place – Jessy Dick, Reeths-Puffer High School
  • 2nd Place – Jesse Dunn, North Muskegon High School
  • 3rd Place – Chad Jensen and Colin Jensen, Grant High School

Performing Arts – Group

  • 1st Place – “The After Effect” featuring Chris Evans, Matt Fairfield, Alex Pearson, Ryan Slagle, and John Swainston – Mona Shores High School
  • 2nd Place – “It Is Written” featuring Dani Castle, Hannah Edwards, Rigo Ortega, and Isaac Riddle – Shelby High School
  • 3rd Place – “Incredabass” featuring Jarrett Bassett, Kerissa Burrow, Alex Lassow, and Hannah Villalobos – Reeths-Puffer High School

Gary W. Ostrom Showstopper

  • Kayla Green and Hunter Zhao, Mona Shores High School